اخذ تاییدیه برای ترجمه دانشنامه در سایت سجاد

با توجه به افزایش مخاطبین متقاضی مهاجرت تحصیلی به کشورهای سطح بالا در آموزش، مانند انگلیس، کانادا، آلمان، آمریکا و سوییس ، روز به روز نیاز به ترجمه رسمی مدارک تحصیلی نیز افزایش می یابد. برای شروع روند مهاجرت تحصیلی، اولین قدم دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر می باشد که باید مورد تایید سفارت کشور مربوطه نیز باشد. برای مکاتبات اولیه و شرکت در آزمون ورودی دانشگاه نیاز به ثبت نام و ارسال ترجمه رسمی مدارک تحصیلی پیشین شخص می باشد، با توجه به درخواست دانشگاه و گاهی سفارت کشور مربوطه ممکن است علاوه بر ترجمه رسمی، تایید مدارک تحصیلی از وزارت دادگستری و امور خارجه هم نیاز شود. برای درخواست پذیرش مدارکی از متقاضی درخواست می شود که شامل موارد زیر می شود :

·         مدارک شناسایی (پاسپورت و شناسنامه)

·         عکس رنگی مربوط به 6 ماه اخیر

·         گواهی زبان (زبان رسمی کشور مقصد)

·         مدارک تحصیلی (شامل دانشنامه و ریزنمرات)

·         گواهی تمکن مالی

·         رزومه تحصیلی

·         توصیه نامه

·         برنامه تحصیلی دقیق و منظم

·         مقالات علمی و کتاب (در صورت وجود)

البته ممکن است مواردی از لیست بالا حذف شده یا به آن اضافه شود، از مواردی که شاید به لیست ذکر شده اضافه شود مدارکی مانند گواهی شغلی و ترجمه رسمی گواهی عدم سوء پیشینه و آزمایشات پزشکی می باشند. برای ترجمه رسمی برخی از این مدارک علاوه بر وجود اصل آنها باید شرایطی را داشته باشند، به عنوان مثال دانشنامه و ریزنمرات که مهمترین مدارک تحصیلی قابل ارائه هستند باید مهر دانشگاه و امضای معتبر بالاترین فرد را داشته باشند. تمامی مدارک درخواستی توسط دانشگاه باید به زبان رسمی کشور مقصد ترجمه شوند؛ معمولا بیشتر کشورها ترجمه رسمی انگلیسی مدارک را می پذیرند اما با توجه به زبان درخواستی در سایت دانشگاه و سفارت کشور مربوطه باید ترجمه رسمی انجام شود.


ترجمه رسمی دانشنامه

دانشنامه تحصیلی، مدرکی برای اثبات گذراندن دروس مورد نیاز رشته تحصیلی فرد و همچنین نشان دهنده انجام امور اداری و تسویه حساب با دانشگاه می باشد. علاوه بر ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر تحصیلی، گاهی برای پیدا کردن کار یا دریافت ویزای تحصیلی سایر کشورها ترجمه رسمی دانشنامه نیاز می شود. ترجمه رسمی دانشنامه در صورتی که اصل مدرک در اختیار مترجم رسمی قرار گیرد و به تایید وزارت صادر کننده برسد امکان پذیر بوده و قابلیت دریافت تاییدیه از دادگستری و وزارت ارجه را نیز دارد. برای دانشنامه دانشگاه های دولتی، پیام نور، غیرانتفاعی، فرهنگیان و علمی کاربردی تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ برای دانشنامه دانشگاه های پزشکی، پیراپزشکی و هر موسسه مشابه تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشنامه های دانشگاه آزاد نیز تایید سازمان مرکزی دانشگاه آزاد را نیاز دارند.


مراحل دریافت تایید وزارت علوم برای دانشنامه در سایت سجاد

برای دریافت تاییدیه وزارت علوم برای مدارک تحصیلی نیاز به مراجعه حضوری به هیچ سازمانی نمی باشد و مراجعه به سامانه جامع امور دانشجویان (سجاد) کفایت می کند. برای استفاده از خدمات این سامانه و اقدام به ترجمه رسمی اسناد و مدارک تحصیلی باید ابتدا در آن ثبت نام کرده و پس از تکمیل اطلاعات مورد نیاز می توانید از منوی خدمات، درخواست خود را ثبت و پیگیری کنید. دانشجویان روزانه دانشگاههای دولتی می توانند علاوه بر انجام حضوری مراحل لغو تعهد آموزش رایگان در دانشگاه، از طریق این سامانه نیز اقدام کرده و پس از ارائه مدارک مورد نیاز و پرداخت مبلغ نامه لغو تعهد را دریافت نمایند. پیش از اقدام به درخواست تایید وزارت علوم برای دانشنامه لازم است مدارکی مانند دانشنامه، ریزنمرات، عکس پرسنلی و کارت پایان خدمت برای آقایان را اسکن کنید.

مراحل درخواست دریافت تاییدیه مدارک تحصیلی به شرح زیر هستند :

1- انتخاب بخش اداره کل امور دانشجویان داخل از قسمت خدمات و انتخاب تایید مدارک تحصیلی دانشگاهی داخل کشور جهت ترجمه رسمی

2- با تایید قوانین گفته شده و انتخاب گزینه بعدی وارد صفحه فرم تایید مدارک تحصیلی دانشگاهی داخلی برای ترجمه رسمی خواهید شد

3- صفحه فرم تایید با اطلاعاتی از فرم ثبت نام شما پر شده که در صورت تایید آنها باید به صفحه بعدی بروید. (قابلیت ویرایش این اطلاعات وجود دارد)

4- در فرم صفحه بعد، باید اطلاعاتی مانند علت ترجمه مدرک، نام دانشگاه و کشور مقصد و نوع درخواست را مشخص کنید. همچنین مدارکی مانند اسکن لغو تعهد، گواهی اشتغال به تحصیل و ... باید آپلود شوند.

5- در قسمت پایانی هزینه دریافت تاییدیه نمایش داده شده و پس از ثبت وارد درگاه بانکی برای پرداخت خواهید شد. در صورت موفق بودن پرداخت شماره پیگیری نمایش داده خواهد شد که باید آن را یادداشت کنید.

6- با دریافت پیامک یا ایمیل تایید، می توانید با مراجعه به قسمت کارتابل در منو وضعیت خود را مشاهده کنید.

7- با وارد کردن شماره پیگیری در قسمت جستجوی کارتابل در قسمت توضیحات نتیجه بررسی کارشناسان نمایش داده می شود.

8- در صورت تایید شدن درخواست باید اصل مدارک را به سازمان امور دانشجویان (از طریق پست یا مراجعه حضوری) برسانید.

9- در انتها از طریق همین کارتابل نتیجه نهایی به شما اعلام خواهد شد که در صورت تایید در قسمت دریافت فرم تاییدیه مدرک قرار خواهد گرفت.

طراحی سایت و سئو سایت : آوینا پرداز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ بوده و متعلق به شرکت نیلگام می باشد .