ویژگی های یک دارالترجمه رسمی خوب

در سالهای اخیر گسترش نیاز افراد به ترجمه و مترجم و رشد تعداد آنها باعث رشد دفاتر ترجمه و توسعه آنها در مناطق مختلف شده است. وظیفه اصلی دارالترجمه ها ترجمه متون، ترجمه شفاهی ، ترجمه آنلاین و ترجمه تخصصی اسناد، کتاب ها یا هرگونه متنی می باشد؛ اساس این ترجمه رساندن مفهوم درست با حفظ امانتداری نسبت به متن اصلی است. مترجمینی که در دارالترجمه ها مشغول به کار هستند علاوه بر انجام ترجمه، با گسترش حوزه کاری و به روز کردن دانش خود در زمینه های مرتبط، دوره های آموزشی را نیز می گذرانند. از نظر حوزه کاری، در دارالترجمه ها انواع مختلفی از ترجمه انجام میشود اما دفاتر ترجمه بر اساس فعالیتشان به دو بخش رسمی و غیر رسمی تقسیم میکنند.

تمامی دفاتر و موسسات ترجمه که زیرمجموعه قوه قضاییه نباشند (توسط یک مترجم رسمی تاسیس نشده باشند) را دارالترجمه های غیررسمی میگویند. البته دارالترجمه های غیر رسمی نیز برای فعالیت های خود باید مجوزهای مربوطه را دریافت کنند اما روند آن به سختی دفاتر ترجمه رسمی نیست؛ به همین دلیل تعداد آنها بسیار بیشتر می باشد. البته موسساتی نیز هستند که به صورت آزاد اقدام به ترجمه میکنند اما به دلیل عدم نظارت سازمان خاصی بر کار آنها، در قبال صحت ترجمه انجام شده ضمانتی نمی دهند.


دارالترجمه رسمی

دارالترجمه رسمی یک مکان دولتی بوده که در آن ترجمه اسناد و مدارک معتبر قانونی توسط مترجمان رسمی مورد تایید قوه قضاییه انجام میشود. یک مترجم رسمی توسط اداره کل اسناد و امور مترجمان قوه قضاییه سنجیده میشود و پس از آزمون کتبی و شفاهی و گذراندن دوره کارآموزی اجازه کار در دفتر ترجمه رسمی یا تاسیس دارالترجمه رسمی را خواهند داشت. ترجمه رسمی پرکاربرد ترین نوع ترجمه در ایران می باشد زیرا افراد به دلایل فراوانی نیاز به آن پیدا میکنند، مانند مهاجرت و دریافت انواع ویزا (توریستی، تحصیلی، کاری و ...) . دفاتر ترجمه رسمی معمولا به زبان های انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، چینی، ترکی استانبولی، روسی و عربی فعالیت میکنند که جزء پرکاربردترین زبان ها در زمینه مهاجرت، فعالیت تجاری و تحصیلی می باشند.

در بسیاری از موارد علاوه بر ترجمه رسمی مدارک نیاز به تایید توسط وزارت دادگستری و خارجه نیز نیاز می باشد که تنها ترجمه های انجام شده بر روی سربرگ قوه قضاییه با مهر و امضای مترجم رسمی چنین قابلیتی را دارند. یکی از تفاوت های اصلی دارالترجمه های رسمی و غیررسمی نظارت همه جانبه کانون امور مترجمان قوه قضاییه بر کار دفاتر ترجمه رسمی می باشد؛ این مساله باعث میشود تا علاوه بر یکسان بودن هزینه های دریافتی توسط دارالترجمه ها (بر اساس تعرفه ترجمه رسمی) امکان پیگیری عدم صحت ترجمه های انجام شده نیز وجود داشته باشد.


ویژگی های یک دارالترجمه رسمی خوب چه هستند؟

1- مهمترین ویژگی یک دارالترجمه خوب، داشتن پروانه مترجمی رسمی و پروانه تاسیس دارالترجمه رسمی از طرف قوه قضاییه می باشد.

2- پروانه تاسیس دارالترجمه باید در محلی از دارالترجمه که کاملا قابل دید مراجعه کنندگان باشد، نصب شده باشد. (آدرس دارالترجمه نیز باید برروی پروانه و سربرگ مترجم قید شده باشد و با آدرس محل دارالترجمه یکی باشد)

3- یک دارالترجمه رسمی باید یک تیم متخصص از مترجمان مسلط و باتجربه داشته باشد، حضور یک تیم کامل باعث میشود تا دارالترجمه بتواند علاوه بر ارائه خدمات در زمان کوتاه تر، ترجمه رسمی دقیق تری را تحویل دهد. (این مترجمان باید بتوانند ویژگی های یک ترجمه رسمی خوب را پیاده کنند)

4- یکی دیگر از ویژگی های دارالترجمه های خوب داشتن برنامه ریزی و مدیریت پروژه است، فرآیند کنترل کیفیت بر کار مترجمان باید انجام شود و در انتها تمامی ترجمه ها توسط ویراستار نیز تصحیح شود.

5- یکی از مهمترین عواملی که دارالترجمه ها را از هم متمایز میکند سرعت و زمان انجام پروژه می باشد، یک دارالترجمه رسمی خوب پروژه مشتریان را در زمان توافق شده آماده می کند. (معمولا دارالترجمه ها برای ترجمه رسمی فوری هزینه مازادی نیز دریافت میکنند)

6- با توجه به وجود نرخنامه مشخص به تفکیک نوع سند و زبان ترجمه، قیمت ترجمه رسمی اسناد و مدارک کاملا مشخص بوده و یک دارالترجمه رسمی خوب هزینه های خود را مطابق با تعرفه ترجمه رسمی قوه قضاییه تنظیم می کند.

7- یک دارالترجمه خوب باید معتمد و امانتدار باشد؛ از آنجا که حوزه کاری دارالترجمه های رسمی اسناد و مدارک شما می باشند، لذا دارالترجمه ای که با آن کار می کنید باید از اطلاعات شما محافظت کند.

8- ارائه خدمات در هر جا و مکان نیز از ویژگی های یک دارالترجمه رسمی خوب می باشد، دارالترجمه های رسمی با ارائه ترجمه آنلاین یا خدمات وجود پیک در محل می توانند علاوه بر سرعت بخشیدن به زمان تحویل ترجمه ها، به مشتریانی که در شهر یا کشور دیگر نیز هستند خدمات خود را ارائه کنند.

طراحی سایت و سئو سایت : آوینا پرداز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ بوده و متعلق به شرکت نیلگام می باشد .