سرویس مترجم گوگل چیست؟

ترجمه در واقع انتقال پیام از زبان مبداء به زبان مقصد می باشد به طوری که نتیجه آن منعکس کننده محتوا و مفهوم متن اولیه باشد. فرآیند ترجمه عبارت است از مطالعه لغوی، ساختار زبانی و جنبه فرهنگی زبان مبدا که انتخاب بهترین معنا برای متن بر اساس ساختار زبانی و فرهنگی مقصد می باشد. در دنیایی که جوامع و کشورهای مختلف با ارتباطات بسیار، به هم نزدیک شده و مانند یک شهر کوچک عمل میکنند، اهمیت ترجمه بر کسی پوشیده نیست. برای برقراری هر نوع ارتباطی (گردشگری، تحصیلی، کاری و ... ) با شهرها و کشورهای خارجی نیاز به ترجمه برای افراد پررنگ تر میشود و تقریبا همه نیاز به استفاده از ترجمه پیدا می کنند. علاوه بر اینها افرادی که به دنبال کسب علم و دانش هستند نیز ملزم به ترجمه مقالات و متون تخصصی میشوند؛ حتی برای خواندن کتاب ها و یا دیدن فیلم های زبان های دیگر نیز نیاز به ترجمه می باشد. 

ترجمه ها را بر اساس ارزش قانونی به دو دسته تقسیم میکنند؛ ترجمه رسمی و ترجمه غیر رسمی. اما علاوه بر این دسته بندی، انواع دیگری از ترجمه مانند ترجمه آنلاین، ترجمه شفاهی ، ترجمه تخصصی و ترجمه کتاب و مقالات نیز هستند که در واقع زیرمجموعه ای از ترجمه غیررسمی می باشند. ترجمه آنلاین به وب سایت هایی گفته میشود که به صورت اینترنتی خدمات خود را در اختیار کاربران قرار میدهند، برخی از این مترجمین آنلاین رایگان و برخی نیز مستلزم پرداخت هزینه می باشند. معمولا این وب سایت ها با تکیه بر یک زبان خاص، عموما انگلیسی، از ترجمه لغت به لغت کلمات استفاده میکنند اما ممکن است در تشخیص معنی برخی از لغات کاربردی نداشته باشند. سرویس مترجم گوگل (google translator) یکی از بزرگترین و جامع ترین وب سایت های ترجمه آنلاین و رایگان میباشد.


سرویس مترجم گوگل

به جرات می توان گفت هر فردی در زمینه ترجمه یک بار هم که شده به سرویس مترجم گوگل مراجعه کرده است. این سرویس ترجمه بر اساس ترجمه ماشینی آماری، در سال 2006 ارائه شد و امروزه 103 زبان زنده دنیا را پشتیبانی میکند که زبان فارسی از سال 2009 در این لیست قرار گرفته است. از سال 2016 این وب سایت از شبکه عصبی استفاده می کند، به این معنی که نرم افزار به جای ترجمه کلمه به کلمه (که پیش از این استفاده میشد)، کل جمله را ترجمه میکند و تا حدی ترجمه دقیق تری ارائه میشود. سرویس مترجم گوگل به طور مستقیم توسط شرکت گوگل پشتیبانی میشود و استفاده از الگوریتم های بسیار دقیق در تفکیک کلمات و جمله ها، باعث شده تا قدرت و برتری این سرویس نسبت به سایر سرویس ها اثبات شود. ترجمه گر گوگل از قواعد دستوری پیروی نمی کند و به همین دلیل ترجمه ارائه شده توسط آن به نوعی ناقص است، اما یک مفهوم کلی از متن اصلی را ارائه میکند.

سرویس مترجم گوگل علاوه بر متن می تواند گفتار، وب سایت ها، ویدئو و تصاویر را نیز ترجمه کند و برای برخی از زبان ها امکان تلفظ لغات و جملات را نیز دارد. همچنین در سال های اخیر اپلیکیشن این سرویس برای هر نوع تلفن همراهی (اندروید و ios) نیز ارائه شده و امکان استفاده از آن را در شرایط وسیع تری ممکن کرده است.

برخلاف ترجمه رسمی اسناد و مدارک که مهم ترین ویژگی آنها دقت و بازبینی چندباره درستیشان می باشد، سرویس مترجم گوگل دقت بالایی نداشته و تنها معنای لغات درکنار هم چیده میشود. معمولا سرویس مترجم گوگل در لغات و جملات کوتاه ترجمه بهتری ارائه میدهد اما در جملات طولانی درصد وجود خطا بالا میرود. همانطور که گفته شد سرویس مترجم گوگل از ترجمه ماشینی استفاده می کند، به این معنا که برگردان کلمات را از زبان مبدا به زبان مقصد ارائه می کند. عیوب این روش ترجمه از اینجا شروع میشود که یک کلمه ممکن است معانی مختلفی در زبان مقصد داشته باشد که یک ماشین (الگوریتم) قادر به تشخیص آن نمی باشد.

مزایا :

•         رایگان

•         به راحتی قابل دسترس

•         دیکشنری قوی چند زبانه

•         سرعت بالا در ترجمه

معایب :

•         درصد خطای بالا در متون تخصصی


با توجه به توضیحات گفته شده می توان به این نتیجه گیری رسید که ترجمه های انجام شده توسط سرویس مترجم گوگل دقیق نبوده و برای افرادی که با زبان مقصد آشنایی داشته باشند گزینه مناسبی می باشد.

برای انجام ترجمه متون به صورت شخصی استفاده از ابزارهای کامپیوتری نه تنها بد نبوده بلکه میتواند مفید هم باشد، به این صورت که شخص برای ترجمه لغات و مفهوم کلی از نرم افزارها یا مترجمین آنلاین استفاده کرده و با توجه به مفهوم متن نزدیک ترین معنی را انتخاب کند تا علاوه بر متنی با معنی درست ، ترجمه ای روان و سلیس داشته باشد. ترجمه هایی که توسط فرد انجام میشود علاوه بر ترجمه لغات به مفهوم کلی متن نیز توجه میشود و نزدیک ترین ترجمه به منظور نویسنده یا گوینده ارائه میشود.

طراحی سایت و سئو سایت : آوینا پرداز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ بوده و متعلق به شرکت نیلگام می باشد .