چه مدارکی نیاز به تاییدیه وزات خارجه و دادگستری دارد؟

ارتباط با کشورهای خارجی به هر دلیل و روشی، مستلزم ارائه ترجمه صحبت ها، مکاتبات و مدارک به زبان طرف خارجی می باشد. معمولا برای انجام مراودات کاری، ادامه تحصیل یا مهاجرت ارائه ترجمه مدارک به صورت رسمی نیاز بوده و سفارت ها یا سازمان مربوطه ترجمه آزاد مدارک را نمیپذیرند. در فرایند ترجمه رسمی نظارتی وجود دارد که علاوه بر تایید مترجم رسمی و مجوز وی، در مراحل دیگری نیز با ترجمه همراه است. از آنجا که اسناد ترجمه شده مدارک رسمی و قانونی یک کشور هستند باید پس از ترجمه مجددا مورد تایید دادگستری و وزارت امور خارجه جهت بررسی صحت مدرک و ترجمه قرار گیرد؛ که این امر با درج مهری بر روی ترجمه انجام شده صورت میگیرد.


تاییدیه دادگستری و تاییدیه وزارت امور خارجه :

با توجه به قوانین سفارتخانه های کشورهای مختلف، همه مدارک احتیاجی به تایید و مهر وزارت دادگستری و امور خارجه ندارند و بسته به کشور مقصد ممکن است تنها مهر مترجم رسمی کفایت کند. برخی سفارت خانه ها برای مدارک درخواستی، ترجمه رسمی را تنها با مهر دادگستری یا همراه با تاییدیه وزارت امور خارجه میخواهند. پس از درج مهر و امضای مترجم رسمی در ترجمه انجام شده، میتوان آنها را به تایید دادگستری رساند؛ و تنها در صورتی که مهر دادگستری در ترجمه رسمی مورد نظر وجود داشته باشد میتوان تاییدیه وزارت امور خارجه را دریافت کرد. به این معنا که ترجمه های رسمی انجام شده امکان دریافت تاییدیه وزارت خارجه را به تنهایی ندارند.

روند دریافت تاییدیه دادگستری و وزارت خارجه، بر اساس دستورالعمل اجرایی چگونگی تایید اسناد و مدارک صورت میگیرد که معمولا توسط مترجم رسمی یا کارشناسان دارالترجمه های رسمی انجام میشود. برای تایید ترجمه رسمی توسط دادگستری یا وزارت امور خارجه باید هزینه جداگانه ای توسط متقاضی پرداخت شود که این هزینه هر ساله توسط کانون مترجمان رسمی به تمامی دارالترجمه های رسمی ابلاغ میشود و بسته به نوع مدرک ترجمه شده و تعداد صفحات متفاوت میباشد. زمان اخذ تاییدیه مدارک از دادگستری و امور خارجه حدود دو تا سه روز کاری میباشد، البته در شرایط خاص امکان اخذ تاییدات در یک روز نیز وجود دارد.

ترجمه رسمی بر اساس تایید توسط مراجع به سه دسته تقسیم میشود:

•         ترجمه رسمی با مهر مترجم رسمی قوه قضاییه

•         ترجمه رسمی با مهر مترجم رسمی و مهر تایید دادگستری

•         ترجمه رسمی با مهر مترجم رسمی و مهر تایید دادگستری و تاییدیه وزارت امور خارجه


چه مدارکی قابلیت دریافت تاییدات دادگستری و وزارت خارجه را دارد؟

ترجمه های رسمی اسناد و مدارک به بخش های زیر تقسیم میشوند :

1- احوال شخصیه

2- اسناد رسمی

3- مدارک تحصیلی و گواهی های آموزشی

4- اسناد و مدارک شرکت ها

5- گواهی های کار، حساب بانکی و متفرقه

6-امور مربوط به اتباع بیگانه و مدارک صادره در خارج از کشور

تمامی اسناد و مدارکی که در دسته بندی های بالا قرار گیرند پس از ترجمه رسمی قابلیت دریافت تاییدیه وازرت دادگستری و امور خارجه را دارند. البته استثناعاتی در این موارد وجود دارند که به شرح زیرند:

•         گواهی ازدواج موقت

•         ارزشنامه تحصیلی، کارنامه سازمان سنجش، کارت دانشجویی و گواهی موقت

•         کپی مدارکی مانند: کارت ملی، سند مالکیت و کارت پایان خدمت

•         مدارک مربوط به اتباع بیگانه مانند کارت اقامت، کارت تردد و ...

•         اسناد و مدارکی که پاره شده یا اطلاعات ناقصی داشته باشند

•         اسنادی که تاریخ اعتبار آنها گذشته باشد (مثال: سه ماه از گواهی عدم سوء پیشینه)


چه مدارکی احتیاج به تایید دادگستری و وزارت خارجه دارد؟

1- برای دریافت ویزای توریستی کشورهای انگلستان، چک، آلمان، هلند، ایتالیا و فرانسه ترجمه رسمی مدارک درخواستی سفارت کافی است و نیازی به مهر دادگستری و تایید وزارت امور خارجه ندارد.

2- برای دریافت ویزای توریستی استرالیا و ویزای شینگن یونان ، ترجمه رسمی مدارک باید مهر دادگستری و تاییدیه وزارت امور خارجه را داشته باشد.

3- برای اخذ ویزای تحصیلی از بسیاری از دانشگاههای خارجی مدارک ترجمه شده باید یا تایید وزارت امور خارجه باشند، که این امر مستلزم اخذ تاییدیه دادگستری نیز میباشد.


برای دریافت تاییدیه دادگستری مدارکی مانند ترجمه رسمی شناسنامه ، کارت ملی، گواهینامه  و ... (که جعل آنها تقریبا غیرممکن است) احتیاجی به مدارک پشتیبان برای تایید نمی باشد. اما مدارکی که توسط سازمان های خصوصی صادر میشوند، مانند فیش حقوقی، گواهی اشتغال به کار و ... برای تایید به یک یا چند مدرک پشتیبان (مانند دفترچه بیمه، روزنامه رسمی و ...) احتیاج است. همچنین برای ترمه رسمی و دریافت تاییدات برخی مدارک، پیش از اقدام باید توسط سازمان صادرکننده خود تایید شوند؛ مانند مدارک تحصیلی مدارس که باید توسط آموزش و پرورش منطقه مهر شوند.


طراحی سایت و سئو سایت : آوینا پرداز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ بوده و متعلق به شرکت نیلگام می باشد .